Google PlusFacebookTwitter

Opakowania

 
Dziedzina opakowań tekturowych to pole ogromnych możliwości dla producentów dóbr, chcących zapakować swoje produkty oraz producentów opakowań, starających się nadążyć za zmieniającymi się oczekiwaniami, modami i możliwościami technicznymi.
 
Dlatego poniżej umieszczamy minimalny zakres informacji pozwalających na wspólne ustalenie oczekiwań przez zamawiającego opakowania i jego wytwórcę.
 

1. Konstrukcja

Wybór konstrukcji to podstawa opakowania, trzy wymiary to nie wszystko, pomocny w wyborze plik z opracowaniem standardów konstrukcyjnych opakowań według FEFCO znajduje się po prawej stronie. Warto pamiętać, że standard wymiarowania to L x B x H czyli długość x szerokość x wysokość. W praktyce podawane wymiary dotyczą wymiaru wewnętrznego – jeśli jest inaczej warto to zaznaczyć przy kalkulacji i projektowaniu opakowania.
 

2. Wybór materiału

Brak wiedzy w tym zakresie zwykle uzupełniany jest na etapie kalkulacji – czyli Klient otrzymuje propozycje materiałów i idącą za nią cenę opakowania. Częstym zjawiskiem jest bazowanie na opakowaniu konkurencji ( czyli chciałbym mieć podobne ) lub na opakowaniu ze sklepu ( ryż zjadamy a opakowanie mamy na wzorzec ).
Generalny podział to kartony lite i faliste – często wybór materiału zdeterminowany jest konstrukcją opakowania.
 

3. Barwa, zadruk, uszlachetnienia

Opakowanie szare ? Białe ? Kolorowe ?
Zadruk offsetowy, fleksograficzny czy cyfrowy ( np. dla niewielkiej partii opakowań próbnych ) ?
Lakier ? tylko taki by farba nie brudziła rąk czy też może utwardzany UV ? Błyszczący czy matowy ?
Folie ? Metaliza ? Hot stamping ?
 

4. Dodatki

Hologramy ? Otwory na palce z metalową obwódką ? Okienka z folii ?
 

Gotowy katalog produktów FEFCO:

Katalog