Opakowania
PRODUKCJA OPAKOWAŃ Z TEKTURY
PRODUKCJA OPAKOWAŃ Z TEKTURY
Dziedzina opakowań tekturowych to pole ogromnych możliwości dla producentów dóbr, chcących zapakować swoje produkty oraz producentów opakowań, starających się nadążyć za zmieniającymi się oczekiwaniami, modami i możliwościami technicznymi.
Dlatego poniżej umieszczamy minimalny zakres informacji pozwalających na wspólne ustalenie oczekiwań przez zamawiającego opakowania i jego wytwórcę.
1. Konstrukcja
Wybór konstrukcji to podstawa opakowania, trzy wymiary to nie wszystko, pomocny w wyborze plik z opracowaniem standardów konstrukcyjnych opakowań według FEFCO znajduje się po prawej stronie. Warto pamiętać, że standard wymiarowania to L x B x H czyli długość x szerokość x wysokość. W praktyce podawane wymiary dotyczą wymiaru wewnętrznego – jeśli jest inaczej warto to zaznaczyć przy kalkulacji i projektowaniu opakowania.
2. Wybór materiału
Brak wiedzy w tym zakresie zwykle uzupełniany jest na etapie kalkulacji – czyli Klient otrzymuje propozycje materiałów i idącą za nią cenę opakowania. Częstym zjawiskiem jest bazowanie na opakowaniu konkurencji ( czyli chciałbym mieć podobne ) lub na opakowaniu ze sklepu ( ryż zjadamy a opakowanie mamy na wzorzec ).
Generalny podział to kartony lite i faliste – często wybór materiału zdeterminowany jest konstrukcją opakowania.
3. Barwa, zadruk, uszlachetnienia
Opakowanie szare ? Białe ? Kolorowe ?
Zadruk offsetowy, fleksograficzny czy cyfrowy ( np. dla niewielkiej partii opakowań próbnych ) ?
Lakier ? tylko taki by farba nie brudziła rąk czy też może utwardzany UV ? Błyszczący czy matowy ?
Folie ? Metaliza ? Hot stamping ?
4. Dodatki
Hologramy ? Otwory na palce z metalową obwódką ? Okienka z folii ?
Konstrukcje najczęściej spotykane to Fefco 210, 211, 215, 713, duże możliwości związane z zadrukiem i uszlachetnieniami materiału, także tłoczenia wypukłe oraz hot-stamping.
Osobną grupę stanowią opakowania oklejane maszynowo. Proces produkcji to etap przygotowania baz i oklejek, które podane do maszyny oklejejącej wychodzą z niej jako wieczko lub spód opakowania, którego bez zniszczenia nie możemy rozłożyć lub zgiąć. Wysoką estetykę tych opakowań niestety musimy okupić sporymi kosztami transportu.
Opakowania powstające w wyniku kaszerowania, czyli procesu sklejania warstw tektury, z których zwykle jedna to tektura falista. Dużo większe wytrzymałości opakowań i możliwości użycia innych konstrukcji niż w kartonach z tektur litych. Możliwośc obróbki arkusza przed kaszerowaniem pozwala na uzyskanie podobnych efektów wizualnych i połączenia ich z wytrzymałością tektur falistych. Kaszerowanie warstw barwnych do tektur litych pozwala uzyskać jakośc druku offsetowego na materiałach, które nie mogą być drukowane bezpośrednio np. tektury lite 2-3mm.